Heavy Weather Bowl 2024

Rye Harbour Sailing Club

Results are Final 9 June 2024

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY S1 R1
2023-12-17
S1 R3
2024--03-24
S1 R5
2024--04-14
S1 R6
2024--04-21
S1 R8
2024--05-26
S1 R9
2024--06-09
Total Nett
1st Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1150 1.0 2.0 3.0 3.5 OOD (13.0 DNC) 8.0 DNS 30.5 17.5
2nd Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1041 2.0 1.0 6.0 DNF (13.0 DNC) 4.3 OOD 8.0 DNF 34.3 21.3
3rd Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 1.0 OOD (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 1.0 OOD 42.0 29.0
4th Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1142 (13.0 DNC) 13.0 DNC 4.0 4.0 DNS 5.0 3.0 42.0 29.0
5th Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1102 (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 1.0 13.0 DNC 1.0 43.0 30.0
6th Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1103 (13.0 DNC) 5.0 OOD 13.0 DNC 5.0 OOD 2.0 8.0 DNS 46.0 33.0
7th Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 3.0 13.0 DNC 57.0 44.0
8th Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 (13.0 DNC) 4.0 DNS 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 58.0 45.0
9th Dinghy Venatus Wayfarer 11326 RHSC Martin Newman   1102 (13.0 DNC) 4.0 OOD 13.0 DNC 4.0 OOD 13.0 DNC 13.0 DNC 60.0 47.0
10th Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1154 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 66.0 53.0
11th Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 69.0 56.0
12th Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 13.0 DNC 69.0 56.0

S1 R1 - 2023-12-17 at 13:52

Sailed on the River Rother

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1150 00:36.32 0:31:46 1.0
1 Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 OOD   1.0
3 Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1041 00:36.38 0:35:11 2.0
4 Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1142 DNC   13.0
4 Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1102 DNC   13.0
4 Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1103 DNC   13.0
4 Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 DNC   13.0
4 Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 DNC   13.0
4 Dinghy Venatus Wayfarer 11326 RHSC Martin Newman   1102 DNC   13.0
4 Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1154 DNC   13.0
4 Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 DNC   13.0
4 Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 DNC   13.0

S1 R3 - 2024--03-24 at 10:42

Sailed on the River Rother

Note PY 2024 was used for the first time this year and will be used for subsequent races.

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1041 00:58:17 0:55:59 1.0
2 Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1154 01:08:22 0:59:15 2.0
3 Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 DNS   4.0
3 Dinghy Venatus Wayfarer 11326 RHSC Martin Newman   1102 OOD   4.0
5 Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1103 OOD   5.0
6 Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 DNC   13.0
6 Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1142 DNC   13.0
6 Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1102 DNC   13.0
6 Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 DNC   13.0
6 Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1154 DNC   13.0
6 Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 DNC   13.0
6 Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 DNC   13.0

S1 R5 - 2024--04-14 at 15:30

Sailed on the River Rother

Sophie O'Neil crewed for Mark Whiteman

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1154 00:47:58 0:41:34 1.0
2 Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1102 00:49:33 0:44:58 2.0
3 Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1154 00:52:50 0:45:47 3.0
4 Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1142 00:57:1 0:49:56 4.0
5 Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1041 DNF   6.0
6 Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 DNC   13.0
6 Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1103 DNC   13.0
6 Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 DNC   13.0
6 Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 DNC   13.0
6 Dinghy Venatus Wayfarer 11326 RHSC Martin Newman   1102 DNC   13.0
6 Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 DNC   13.0
6 Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 DNC   13.0

S1 R6 - 2024--04-21 at 10:45

Sailed on the River Rother

David Whitman sailed the Club Laser

Eric Zon had a Radial Sail PY 1150

Chris Baker sailed with a PICO Race Sail PY 1330

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1150 00:41:57 0:36:29 1.0
2 Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 00:57:09 0:42:58 2.0
3 Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1154 OOD   3.5
4 Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1142 DNS   4.0
4 Dinghy Venatus Wayfarer 11326 RHSC Martin Newman   1102 OOD   4.0
6 Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1103 OOD   5.0
7 Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1041 DNC   13.0
7 Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 DNC   13.0
7 Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 DNC   13.0
7 Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1154 DNC   13.0
7 Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 DNC   13.0
7 Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 DNC   13.0

S1 R8 - 2024--05-26 at 13:19

Sailed on the River Rother

David Whitman sailed the Club Laser PY 1102
John Powell crewed for Andrew Hewitt
Mary Faherty crewed for Anna Knight

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 00:53:32 0:47:53 1.0
2 Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1103 00:58:34 0:53:06 2.0
3 Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 01:11:31 0:53:46 3.0
4 Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 01:04:43 0:54:15 4.0
5 Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1041 OOD   4.3
6 Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1102 01:01:40 0:55:58 5.0
7 Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1154 DNC   13.0
7 Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1102 DNC   13.0
7 Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 DNC   13.0
7 Dinghy Venatus Wayfarer 11326 RHSC Martin Newman   1102 DNC   13.0
7 Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1154 DNC   13.0
7 Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 DNC   13.0

S1 R9 - 2024--06-09 at 14:30

Sailed on the River Rother

Andrew Hewitt sailed a Solo Sail No 3363 PY 1142
David Whiteman sailed the Club Laser PY 1102
Mark Whiteman sailed a Solo Sail no 4465 PY 1142
Peter Joyce Sailed the Club Wayfareer Sail No BV5 PY 1109

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 OOD   1.0
1 Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1102 00:24:50 0:22:32 1.0
3 Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 00:26:20 0:23:33 2.0
4 Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1102 00:27:17 0:24:45 3.0
5 Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 00:30:47 0:26:41 4.0
6 Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1109 DNS   8.0
6 Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1142 DNF   8.0
6 Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1142 DNS   8.0
9 Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 DNC   13.0
9 Dinghy Venatus Wayfarer 11326 RHSC Martin Newman   1102 DNC   13.0
9 Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1154 DNC   13.0
9 Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 DNC   13.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 13
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 8, 4
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com