2024 Dinghy Series 1

Rye Harbour Sailing Club

Results are final - 9 June 2024

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY S1 R1
2023-12-17
S1 R2
2024-01-13
S1 R3
2024-01-24
S1 R4
2024-03-30
S1 R5
2024-04-14
S1 R6
2024-04-21
S1 R7
2024-05-12
S1 R8
2024-05-26
S1 R9
2024-06-09
Total Nett
1st Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1150 1.0 4.0 2.0 1.0 3.0 3.1 OOD 3.0 (12.0 DNC) (8.0 DNS) 37.1 17.1
2nd Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1041 2.0 5.0 1.0 (12.0 DNC) 6.0 DNF (12.0 DNC) 2.0 4.0 OOD 8.0 DNF 52.0 28.0
3rd Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1103 (12.0 DNC) 3.0 3.5 OOD (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.5 OOD 1.0 2.0 8.0 DNS 57.0 33.0
4th Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 2.7 OOD 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 6.0 DNF 1.0 2.7 OOD 61.4 37.4
5th Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1142 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 DNS 4.0 4.0 DNS 12.0 DNC 5.0 3.0 68.0 44.0
6th Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) 2.0 2.7 OOD 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 70.7 46.7
7th Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 DNS 3.3 OOD 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 2.0 73.3 49.3
8th Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1102 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 77.0 53.0
9th Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 3.0 12.0 DNC 88.0 64.0
10th Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 OOD 4.0 12.0 DNC 92.0 68.0
11th Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1154 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 97.0 73.0

S1 R1 - 2023-12-17 at 13:52

Sailed on the River Rother

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1150 00:36.32 0:31:46 1.0
2 Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1041 00:36.38 0:35:11 2.0
3 Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 OOD   2.7
4 Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1103 DNC   12.0
4 Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1142 DNC   12.0
4 Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 DNC   12.0
4 Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 DNC   12.0
4 Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1102 DNC   12.0
4 Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 DNC   12.0
4 Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 DNC   12.0
4 Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1154 DNC   12.0

S1 R2 - 2024-01-13 at 12:00

Sailed in Rye Bay

Jeremy Short sailed Laser 18033 PY 1101

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1101 01:19:36 1:12:18 1.0
2 Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 01:25:45 1:14:18 2.0
3 Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1103 01:22:02 1:14:22 3.0
4 Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1150 01:31:45 1:19:47 4.0
5 Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1041 01:24:01 1:20:42 5.0
6 Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1142 DNC   12.0
6 Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 DNC   12.0
6 Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1102 DNC   12.0
6 Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 DNC   12.0
6 Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 DNC   12.0
6 Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1154 DNC   12.0

S1 R3 - 2024-01-24 at 10:40

Sailed on the River Rother

Note that this race used the 2024 PY Ratings which willl be used for the remainder of the year.


Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1041 00:58:17 0:55:59 1.0
2 Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1150 01:08:22 0:59:27 2.0
3 Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1103 OOD   3.5
4 Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 DNS   4.0
5 Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 DNC   12.0
5 Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1142 DNC   12.0
5 Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 DNC   12.0
5 Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1102 DNC   12.0
5 Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 DNC   12.0
5 Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 DNC   12.0
5 Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1154 DNC   12.0

S1 R4 - 2024-03-30 at 13:00

Sailed in Rye Bay


Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1154 00:51:55 0:44:59 1.0
2 Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 00:57:31 0:49:50 2.0
3 Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 OOD   3.3
4 Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1142 DNS   4.0
5 Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1041 DNC   12.0
5 Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1103 DNC   12.0
5 Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 DNC   12.0
5 Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1102 DNC   12.0
5 Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 DNC   12.0
5 Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 DNC   12.0
5 Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1154 DNC   12.0

S1 R5 - 2024-04-14 at 15:30

Sailed in on the River Rother

Mark Whiteman's boat was crewed by Sophie O'Neill


Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1150 00:47:58 0:41:43 1.0
2 Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1102 00:49:33 0:44:58 2.0
3 Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 OOD   2.7
4 Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1154 00:52:50 0:45:47 3.0
5 Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1142 00:57:51 0:50:39 4.0
6 Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1041 DNF   6.0
7 Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1103 DNC   12.0
7 Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 DNC   12.0
7 Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 DNC   12.0
7 Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 DNC   12.0
7 Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 DNC   12.0

S1 R6 - 2024-04-21 at 10:45

Sailed in on the River Rother

David Whiteman sailed the Club Laser

Eric Zon sailed with a Radial Sail PY 1150

Chris Baker sailed with a PICO race sail PY 1330




Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 00:47:09 0:35:27 1.0
2 Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1150 00:41:57 0:36:29 2.0
3 Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1154 OOD   3.1
4 Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1103 OOD   3.5
5 Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1142 DNS   4.0
6 Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1041 DNC   12.0
6 Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 DNC   12.0
6 Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 DNC   12.0
6 Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 DNC   12.0
6 Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 DNC   12.0
6 Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1150 DNC   12.0

S1 R7 - 2024-05-12 at 14:20

Sailed in Rye Bay

Peter Joyce sailed with a Laser Standard Sail PY 1102
Mark Whiteman sailed a Solo - Sail No 44465 PY 1142




Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1103 00:33:00 0:29:55 1.0
2 Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1142 00:34:15 0:29:59 2.0
3 Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1102 00:33:33 0:30:27 3.0
4 Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 00:34:34 0:30:55 4.0
4 Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 OOD   4.0
6 Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 DNF   6.0
7 Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1142 DNC   12.0
7 Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 DNC   12.0
7 Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1102 DNC   12.0
7 Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 DNC   12.0
7 Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1150 DNC   12.0

S1 R8 - 2024-05-26 at 13:19

Sailed on the River Rother

John Powell crewed for Andrew Hewitt
Mary Faherty crewed for Anna Knight
David Whiteman sailed the Club Laser PY 1102



Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 00:53:32 0:47:53 1.0
2 Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1103 00:58:34 0:53:06 2.0
3 Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 01:11:31 0:53:46 3.0
4 Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1041 OOD   4.0
4 Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 01:04:43 0:54:15 4.0
6 Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1102 01:01:40 0:55:58 5.0
7 Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1150 DNC   12.0
7 Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 DNC   12.0
7 Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 DNC   12.0
7 Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1102 DNC   12.0
7 Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1150 DNC   12.0

S1 R9 - 2024-06-09 at 1430

Sailed on the River Rother

Andrew Hewitt sailed a Solo Sail No 3363 PY 1142
David Whiteman sailed the Club Laser PY 1102
Mark Whiteman sailed a Solo Sail no 4465 PY 1142
Peter Joyce Sailed the Club Wayfarer Sail No BV5 PY 1109



Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Dinghy   Laser 208882 RHSC Eric Zon   1102 00:24:50 0:22:32 1.0
2 Dinghy Guillemot 2000 22512 RHSC John Powell Claire Powell 1118 00:26:20 0:23:33 2.0
3 Dinghy   2000 22635 RHSC Jeremy Short Alison Short 1118 OOD   2.7
4 Dinghy   Solo 1877 RHSC David Whiteman   1102 00:27:17 0:24:45 3.0
5 Dinghy Jennifer Laser Radial 165817 RHSC Steve Eccles   1154 00:30:57 0:26:49 4.0
6 Dinghy   Laser Radial 186024 RHSC Peter Joyce   1109 DNS   8.0
6 Dinghy   Scorpion 1990 RHSC Mark Whiteman David Whiteman 1142 DNF   8.0
6 Dinghy Just Now Stratos 321 RHSC Andrew Hewitt Mary Hewitt 1142 DNS   8.0
9 Dinghy Willytippet Pico     Chris Baker   1330 DNC   12.0
9 Dinghy Kittywake WANDERER 15776 RHSC Anna Knight Sue Saich 1193 DNC   12.0
9 Dinghy   Laser Radial 186040 RHSC Jonathan Wilkinson   1150 DNC   12.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 12
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 8, 4
OODRace officer duty points scored as RDGa Varies



Sailwave Scoring Software 2.30.02
www.sailwave.com